Makyaj, geçmişten bugüne yeniliklere uğrayarak ve gelişmeler yaşayarak ulaşmıştır. Ankara makyaj eğitimi, geçen her yıl yeni bir akımın ortaya atıldığı, yeni ürünlerin üretildiği makyaj sektörü oldukça kapsamlı ve önemli bir sektördür. Günümüzde artık görsel sanatlar arasında sayılmaktadır. Uğraş ve tekniğin yanında temel beceri gerektiren makyajın eğitimi verilmektedir. Bu eğitim sayesinde kişi daha etkili ve doğru makyajı kısa sürede profesyonel bir biçimde uygulayabilmektedir.

Ankara’da yaşayan kişiler de makyaj eğitimi almak için kursa başvurabilmektedir. Eğitim tamamen profesyonel ve sertifikalı güzellik uzmanları tarafından verilmektedir.

Ankara Makyaj Eğitimi Programları

Makyaj eğitimi, 19 yaşından gün alan ve üstü yaşlardaki kişilerin cinsiyet fark etmeksizin katılabileceği bir programdır. Bu programa okuma yazma bilerek katılmak mecburi sayılmaktadır. En az ilkokul ya da ilköğretim mezunu olunması beklenmektedir. İlkokul mezunu olmayan kişiler bu durumda makyaj eğitimi için sertifika alamamaktadır.

Bu süreç yaklaşık olarak 242 ders sürmektedir. 96 saat teorik, 146 saat uygulamalı dersler verilmektedir. Uzmanlar tarafından verilen eğitimin ardından öğrenilen bilgileri sınamak için son sınav uygulanmaktadır. Bu durumda iyi sonuç alanlar sertifika almaya hak kazanırken sınavdan geçemeyenler sertifika şansını kaybetmektedir.

MEB Onaylı Makyaj Eğitimi

Makyaj Eğitiminde Öğretilenler

Makyaj yapmanın temelinde yüzü tanımak yatmaktadır. Yüz iyi tanınıyorsa ortaya iyi bir makyaj çıkartılabilmektedir. İlk olarak öğretilen yüzü, cilt tipini iyi analiz etmektir. Makyaj yapma stili yüzün hatlarına göre belirlenmektedir. Ve cilt tipi ürün seçiminde önemli bir etkendir. Bu temel bilginin yanı sıra hijyen ve sağlık eğitimi de verilmektedir. Ekip çalışmasına ayak uydurulması için verilen eğitimlerde temiz çalışarak bir makyajın nasıl yapılacağı öğretilmektedir. Cilde zarar vermeden ve net görüntülü makyaj oluşturma bilgileri verilmektedir.

Ekip çalışması makyaj eğitiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bölümlere ayrılan makyaj farklı kişiler tarafından yapılabilmektedir. Bir kişi göz makyajı ile ilgilenirken diğer bir kişi dudak makyajı yapabildiği gibi bu iş ekip çalışması ile hızla bitirilebilmektedir. Her zaman olmasa da belirli koşullarda makyaj esnasında hız önemlidir.

Bununla birlikte makyaj öncesi hazırlıklar ve yapılacak çalışmalar öğretilmektedir. Makyaj yapılacak cilt tanındıktan sonra bunun doğrultusunda yapılacak işlemler sıraya koyulmalı, kullanılacak ürünler belirlenmeli ve cilt tipine göre cilt makyaja hazır hale getirilmelidir. Yağlı cildin, kuru cildin ya da karma tipli bil cildin makyajı tamamen farklı bir şekilde yapılmalıdır.

Ankara Makyaj Eğitimi

Makyaj Eğitimi Faydaları

Makyaj eğitimi kursunun ardından kişi M.E.B onaylı bir sertifika elde etmektedir. Bu sertifika ile tüm güzellik salonlarında, kuaförlerde ve bu tür makyaj sanatçısına ihtiyaç duyulan yerlerde çalışılabilmektedir. Sadece işçi olarak çalışmak değil dileyen bu sertifikayı kullanarak bir güzellik merkezi ve kuaför açabilmektedir. Sadece iş olarak bakılmazsa sertifika kişinin CV ‘sine katkı sağlamasının yanında bir beceri de kazandırmış oluyor. 

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?