"Sırasıyla makyaj nasıl yapılır?" sorusu makyaja yeni başlayanlar için oldukça merak edilen sorular içerisindedir. Kafanız karışmadan makyaj yapabilmeniz için hangi ürünleri kullanacaksınız ile ilgili bir yazı hazırladık. Fondöteni göz makyajından önce mi sonra mı uygulamalı? Pudrayı hangi aşamada uygulamalı? Fondötenden önce ne uygulamalı? Kusursuz bir makyaj görünümü için bu soruların cevapları şart.

makyaj-adimlari-nelerdir

Sırasıyla Makyaj Adımları

Sırasıyla makyaj adımlarını analiz ederek kendinize bir yol çizebilirsiniz.

Nemlendirici krem

Öncelikle makyajınızı nemlendirerek hazırlamalısınız. Makyaja başlamadan önce cildinizi cilt bakım ürünleri ile yıkayarak daha sonrasında nemlendirici krem ile nemlendirmeniz gerekmektedir. Nemlendirici krem sayesinde sonrasında kullanacağınız makyaj malzemeleri cildinizi kurutmaz.

Güneş kremi

Tabii ki en önemli nokta güneş kremi. Makyaj günlerinizde cilt bakımı sırasında ve nemlendirdikten sonra mutlaka güneş kremi sürün. Makyajı uygulamadan önce birkaç dakika bekleyin ve cildinize güzelce oturmasını sağlayın.

Makyaj Bazı

Bu genellikle gözden kaçan bir adım olsa da, fondöten kullanıyorsanız daha profesyonel bir görünüm için başvurduğunuzdan emin olun. Gözeneklerin görünümünü azaltabilir veya fondöten için daha iyi renk dengeli bir temel oluşturabilir.

Göz Bazı

Göz farı kullanacaksanız bu aşamada göz farı kullanmanız gerekir, bu nedenle diğer ürünlerle aynı anda göz makyajı uygulayana kadar göz altlarınız kuru olacaktır.

Sürdüğünüz farın kalıcılığını sağlayarak rengin daha yoğun görünmesine sağlamaktadır.

Fondöten

Yüzünüz tamamen makyaja hazır olduğunda, cilt tipinize ve ten renginize uygun bir fondöteni doğru enstrümanla cildinize uygulamanız gereken renkli makyaja geçme zamanı. temele sahip olmak

Corrector

Bu aşama sadece ciddi gözaltı sorunları olan kişiler için gereklidir, aksi takdirde gerekli değilse bu aşama atlanabilir. Durgun koyu halkaları nötralize etmek için somon rengi düzeltici kullanın.

Kapatıcı

Kapatıcı her zaman fondötenden sonra kullanılmalıdır ve kapatıcı özellikle koyu halkaları hedef alırken, ciltte fondötenin yapamadığı sivilce ve lekeleri kapatmak için de kullanılabilir.

Pudra

Pudra fondöteni ve kapatıcıyı sabitleme görevi de görmektedir. Pudra cildinize uygulayacağınız ürünlerin kolay dağılması için baz görevi de gösterecektir. Aynı zamanda şeffaf(transparan) pudralar cildinize uygulama açısından oldukça kolaydır. Yağlı veya karma bir cilde sahipseniz eğer bu aşamayı atlamamanız gerekmektedir.

Far

Ten makyajımız bittiğine göre sırada göz makyajımı bulunmaktadır. İlk olarak ten renginize yakın far renginiz ile baz uygulamanız gerekmektedir. Daha sonrasında ise kontür oluşacak şekilde bir far rengi seçerek gözlerin katlanma yerini gölgelendiriniz. Son olarak ise istediğiniz renk ile şekillendiriniz.

Eyeliner

Far bittikten sonra kirpiklerin belirgin olması için kirpik diplerine eyeliner çekmeniz gerekmektedir. Eyeliner kalem, jel ve keçe uçlu olarak üç farklı şekilde satılmaktadır.

Maskara

Göz makyajını son parçası olan maskara sürülmelidir. Makyajınızda takma kirpik kullanmayacaksınız kirpiklerinize mutlaka maskara sürmeniz gerekmektedir.

Kontür

Kontür tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Oval hariç diğer yüz şekillerine sahipseniz yüzünüzü ovalleştirmek için kontür uygulamanız gerekmektedir. Kontür için en önemli maddelerden biri sıcak alt tonlu olmayan bir bronzer kullanmanızdır.

Allık

Kontürden hemen sonra pembe yanaklar için allık kullanmanız gerekmektedir. Allığı uygularken gülümseyerek beliren elmacık kemiklerinize sürmeniz gerekmektedir.

Aydınlatıcı

Aydınlatıcı genellikle elmacık kemiklerine şakaklara doğru, alnın ortasına, burun ucuna ve üst dudak çizgilerine sürülür.

Dudak Kalemi

Dudak kalemi rujun daha kalıcı olması ve daha kolay sürülmesi için kullanılmaktadır. Dudak kalemi uygularken dudak şekliniz oldukça önemlidir. Dudaklarınız inceyse dudak kalemini biraz taşırarak dudaklarınızı daha dolgun gösterebilirsiniz. Belirgin ve dolgun dudaklarınız varsa eğer biraz daha içten çerçeve yapabilirsiniz.

Ruj

Dudak kalemi ile çerçeve yapıldıktan sonra dudaklarınızı açıp germeden sürmeniz çok daha bir doğal dudaklara sahip olmanızı sağlayacaktır. Rujdan sonra ise makyajınızın son aşaması olan sabitleme spreyi makyajınızın çok daha kalıcı olması için uygulanmaktadır. Sabitleme spreyi çok şart olmamakla birlikte kullananların makyajını aynı zamanda doğal bir görünüm de sunmaktadır. Sabitleme spreyini yüzünüze 15 cm uzaklıktan sıkarak kurumasını bekleyiniz.

Sırasıyla makyaj nasıl yapılır? sorusunun cevabına artık hâkim olduğumuza göre gün içerisinde çok rahat makyaj yapabiliriz. Makyaj ürünleri doğru ve sırası ile yapıldığında, makyajın ne kadar da değiştirdiğini fark edeceksiniz.

Cit bakımı & Uygulama Eğitimi hakkında bilgi sahibi olmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?